VESSEL PROFILE · IMO 9333149

Carnival Freedom

Carnival Freedom is recorded as a Passenger Ship sailing under the flag of Panama (PA), with live tracking and vessel particulars.

Aluksen tiedot

Aluksen nimiCarnival Freedom
IMO9333149
Kutsumerkki3EBL5
LippuPanama (PA)
Aluksen tyyppiMatkustajalaiva
Rakennusvuosi2007
Pituus290 m
Säde42 m
Bruttovetoisuus110320 GT

Live-alusten seuranta

Kartta ja aluksen sijainti toimitettu VesselFinder.

About Carnival Freedom

Carnival Freedom is recorded in the Passenger category. Its recorded year of build is 2007. The vessel carries IMO number 9333149, which serves as its persistent maritime identifier.

Recorded particulars for Carnival Freedom include a length of 290 m, a beam of 42 m, gross tonnage of 110320 GT. These figures are stored vessel particulars and should not be interpreted as live measurements.

Operational identifiers currently recorded for Carnival Freedom include call sign 3EBL5. MMSI and call sign can change during a vessel’s service life, whereas a valid IMO number normally remains the primary persistent identifier.

Reaaliaikainen seuranta ja datamuistiinpanot

The live ship tracker on this page provides a map-based AIS view for Carnival Freedom through the configured external tracking provider. AIS information can be delayed, incomplete or temporarily unavailable because reception and provider coverage vary by area and vessel. The map is intended for general vessel discovery and position context and must not be used for navigation or safety-critical decisions.

Lisäprofiiliosiot näkyvät vain, kun saatavilla on sopivia lähdetietoja, mukaan lukien omistajuus- ja hallintatiedot, moottori- tai luokitustiedot, tutkimukset, tarkastukset, onnettomuudet sekä myynti- tai purkutapahtumat. Puuttuvia kenttiä ei täytetä keksityillä arvoilla, joten jotkin moduulit saattavat puuttua, jos pohjana oleva tilannekuva ei sisällä riittävästi todisteita. Profiili kootaan Ship-Tracker.org-palvelussa ylläpidetyistä valvotuista lähdetiedoista, ja se voi muuttua, kun uudempia varmennettuja tietoja tulee saataville.

Risteilyaluksen tekniset tiedot

RakentajaFincantieri
Matkustajat3581
Miehistö1150
Nopeus22 solmua
PropulsioDiesel-sähkö
KategoriaMatkustaja

Tekniset tiedot

Elinkaaren tilaOLEMASSA OLEVA_VAHVISTETTU

Omistajuus ja hallinta

Operaattori Carnival Cruise Line Yhdysvallat Tiedot päivitetty: 13.5.2026
Tekninen päällikkö Carnival Cruise Line Yhdysvallat Tiedot päivitetty: 13.5.2026
Kaupallinen johtaja Carnival Cruise Line Yhdysvallat Tiedot päivitetty: 13.5.2026

Luokittelu ja kyselyt

Erikoiskyselypäivä2027-02-27

Tarkastukset ja pidätykset

Rekisteröidyt tarkastukset5
Rekisteröidyt pidätykset0
Viimeisin tarkastus2026-02-23

Uhrit ja vaaratilanteet

Tallennetut tapaukset1
Viimeisin tapaus2022-05-26

Matkustaja-alusten seurantalaite

Tutustu julkisten matkustaja-alusten profiileihin Ship-Tracker.org-tietokannassa.

Avaa matkustajalaivojen seuranta →

Usein kysytyt kysymykset

Where is Carnival Freedom now?

The live ship tracker above provides the currently available map-based AIS view for Carnival Freedom. AIS positions can be delayed, incomplete or temporarily unavailable and should not be used for navigation.

What is the IMO number of Carnival Freedom?

The IMO number recorded for Carnival Freedom is 9333149. A valid IMO number is used as the primary persistent vessel identifier.

When was Carnival Freedom built?

The recorded year built for Carnival Freedom is 2007.

How long is Carnival Freedom?

The recorded length of Carnival Freedom is 290 m.

Tiedot ja tarkkuus

Aluksen tiedot kootaan valvottujen lähteiden tiedoista ja olemassa olevan aluksen profiilin säilytetyistä tiedoista. Tallennetut arvot voivat muuttua, kun uudempia varmennettuja tietoja tulee saataville.

fiFinnish